Sidemount Dalış Nedir?

Daha dar alanlardan daha derine gidebilmek. İşte ihtiyacınız olan şey. Sidemount. Bu farklı scuba alt türü için detaylar burada.

Nedirden önce ne değildir sorusunu cevaplamak belki daha kolay olabilir. Sidemount ile dalış yapmak, farklı bir dalış türünü icra etmek anlamına gelmez. Sidemount, SCUBA dalış disiplinine bağlı, ekipman bazında farklılık içeren bir dalış türüdür.

“Ekipman bazında” tanımı aslında ismiyle açıklanabilmekte. Side (Türkçe: Yan) Mount(Türkçe: Montajlamak, üzerine bağlamak). İkisini birleştirdiğimizden “yandan bağlı” gibi çok kullanılmayacak bir terim çıksa da dalış türünü açıklamakta epeyi yardımcı oluyor bizlere.

En temel farklılığı, soluma havası içeren tüpümüzü sırtımızda değil de, vücudumuzun yanında taşımaktır. 

Sidemount Tarihi

Geçmişine bakacak olursak, ilk örneklerinin 1960 yıllarında İngiltere’nin Wookey Hole kasabasındaki mağaraları keşfetme amacıyla yapıldığını görüyoruz. Özellikle dar alanlarda, daha düşük profile sahip olup daha rahat hareket etmek ve daha derinlere penetre olabilmek için bu tür ortaya çıkmıştır. 1970 yıllarında Florida’ya “İngiliz sistemi” olarak ayak basmıştır. Özellikle yine mağara dalıcıları tarafından yavaş yavaş popülerliği artmıştır. (detaylı bilgi: wikipedia)

Ancak, mevcut sistemlerin devşirilmesinden ziyade ilk sidemount’a uygun sistemin çıkması biraz zaman almış ve ticari satışı ilk olarak 1990’ın ortalarında başlamıştır. Lamar Hires tasarımını ilk seri üretime geçiren firma ise Dive Rite’dır.

Üzerinden geçen yıllar ile, sistem son derece profesyonel hale gelmiş ve özellikle batık ve mağara dalıcıları tarafından çok sevilerek benimsenmiştir.

İlk olarak PADI tarafından uzmanlık kursu olarak profesyonel eğitimine başlanmış ve hızla popülerleşerek TDI, SSI, IANTD, UDT ve ISE tarafından da farklı aşamalarda eğitim verilmeye başlanmıştır.

Sadece tek bir yana tüp alınarak yapılan (maymun dalışı/monkey diving) gibi farklı türleri olsa da, temelde, her iki yana alınan tüp ve bunlara bağlı iki farklı regülatör ve sidemount tipi özel bir bcd ile dalış yapılmaktadır.

AryaSub olarak Türkiye’ye getirdiğimiz XDEEP ürünlerinde hem sportif sidemount (maksimum 2 tüp) hem de teknik sidemount (konfigüre edilebilir ve 8 tüpe kadar bağlanabilir)’a uygun özel dizayn edilmiş, mağara dalıcıları ve teknik dalgıçlardan ilham alınmış BCD’leri bulabilirsiniz.

Tüm sidemount ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.


Peki avantajları nelerdir

Sidemount sistemi dalıcılara yüksek esneklik sağlar. Farklı ihtiyaca göre farklı ekipmanları bağlayabilir, vücudunuzun farklı noktasında konumlandırabilirsiniz.

İmkansız noktalara giriş ve çıkışlar kolaylaşır. Her iki yana bağladığınız tüpler, kolaylıkla yerinden çıkartılabilir ve girmek istediğiniz yere önceden tüpünüzü sokabilirsiniz. “İmkansız” kelimesi ile alakalı son derece güzel bir videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Daha düşük profil sağlar. Suyun altında en doğal ve en aerodinamik pozisyona sidemount sistem ile ulaşabilirsiniz. Bu, suyun altındaki sürtünmeyi azaltarak, daha az hava tüketmenize ve dalıştan daha fazla keyif almanıza yardımcı olacaktır.

Daha fazla tüp daha uzun dalış. Bu denklem her zaman doğru olmasa da, sportif dalış limitlerinde, tablolara uygun bir dalışı iki katı süreye kadar uzatabilirsiniz ve daha geniş alanları keşfedebilirsiniz.

Konfor ve güvenlik. Sırtta taşınan tüp ile yaptığınız dalışı düşünün. Bazen, kafanızı yukarı kaldırmak bile canınızı yakabilir. Sidemount, dalıcıya su altında olabileceği en özgür hali sunmaktadır. Sidemount BCD’ler vücudu tamamen sarar ve tüplerin yanda oluşu rahat hareket etmenize imkan verir. Tekneden suya tüpsüz giriş yaparsınız ve böylelikle ağır tüpleri sırtınızda taşıyarak çektiğiniz sırt ağrılarına bir son verebilirsiniz. İki tüp taşımanız, ve bu tüplere bağlı iki farklı regülatörle dalış yapmanız, ekipmanınızla bir problem yaşasanız dahi, ikinci bir regülatörün olması sizi güvenle yüzeye çıkarma imkanı tanır.

Eğitim önemlidir

Sidemount, sürekli gelişmekte olan, 3-5 paragraf yazıya asla sığdırılamayacak detaylı bir sistem. Bu sistemi merak ediyorsanız ilk yapmanız gereken ise dalış eğitmeninize başvurmanız. Unutmayalım ki, aletli dalışın hiç bir türü eğitimsiz yapılamaz.

Sidemount hakkında eklemek istediklerinizi aşağıya yazabilirsiniz.

0 comments on “Sidemount Dalış Nedir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.